W poniedziałkowy wieczór odbyła się kolejne odsłona spotkań z cyklu #B>M, czyli „Być więcej niż mieć”. Patronem wydarzenia pod hasłem „Na dywaniku u rektora”, stanowiącego element przygotowań duchowych do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., był św. Józef Sebastian Pelczar.

Spotkanie miało miejsce w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie. Konferencję o ubóstwie świętego Józefa Pelczara wygłosił ks. Daniel Trojnar, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Diecezji Przemyskiej.

Ks. Trojnar zapytał prowokacyjnie zebranych co może o ubóstwie powiedzieć święty, który mieszkał w pałacu. Wyjaśnił jednak, że prywatny pokój Józefa Pelczara był bardzo skromny. „Tym samym pokazuje on, że ubóstwo oznacza ‘dla innych wszystko, dla siebie jak najmniej’” – tłumaczył. Kapłan przedstawił młodym także bardziej wyraziste historie z życia świętego, jak np. pracę na biednej ukraińskiej parafii, „w której musiał on świeczkę zasłaniać tekturą, by jej wiatr nie zgasił” czy troskę o ubogich w kolejnych wspólnotach wiernych, w których posługiwał Pelczar.

Prelegent uwrażliwiał zebranych, że ubóstwo, wbrew myśleniu dzisiejszego świata, ma niezwykłą wartość. „Muszę się wam przyznać, że w swoim życiu wyraźnie doświadczyłem, że to właśnie w kontakcie z ludźmi najuboższymi doznałem największej radości” – zaświadczył. Dodał, że trzeba bardzo uważać, aby realizowana dobroczynność nie stała się pielęgnacją własnego egoizmu i samowystarczalności. „Pamiętajcie, że bycie ubogim w posługiwaniu to najpierw bycie prawdziwie wolnym – tego właśnie uczy nas św. Józef Pelczar” – podkreślił.

Uczestnicy spotkania zapoznali się także z poszczególnymi dziełami świętego, który pełniąc funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego troszczył się o krakowskie szpitalnictwo, a także wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia.
Każdemu spotkaniu z cyklu #B>M towarzyszy akcja pro ubóstwo – podczas styczniowego wydarzenia przeprowadzona została zbiórka rękawiczek dla ubogich.
Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu. Wydarzenie przygotowały siostry sercanki i księża sercanie.

Na specjalnej podstronie internetowej Światowych Dni Młodzieży, poświęconej programowi #B>M, wszyscy, którzy nie mogli uczestniczyć we wczorajszym [ tj. 26 stycznia 2015 r.] wydarzeniu, znajdą opracowanie dotyczące ubóstwa w życiu świętego Józefa Pelczara, przygotowane przez ks. Edwarda Stańka.

Program #B>M, czyli „Być to więcej niż mieć”, zakłada dwanaście spotkań ze świętymi. W każdym miesiącu młodzież gromadzi się w miejscu kultu związanym z jednym z nich. Zaproszony gość tłumaczy, na czym polega ubóstwo danego świętego. Dwanaście spotkań, na których młodzi zapytają świętych, jak realizować ewangeliczne ubóstwo, to odpowiedź na orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Młodzieży.

Autor: luk / Kraków

Źródło: KAI

(za portalem franciszkańska3.pl)