– Mam nadzieję, że rok 2020 będzie ostatnim rokiem naszej akcji – mówi s. Petronela Czapiewska, odpowiedzialna za inicjatywę „123456serc.pl”. To właśnie dzięki niej coraz realniejsze staje się zakończenie remontu Bursy im. bł. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej w Krakowie.

Remont krakowskiej bursy należącej do sióstr sercanek był konieczny, gdyż kilka lat temu okazało się, że budynek nie spełnia wymogów Unii Europejskiej. Kwota remontu, która została wtedy obliczona była zawrotna – by miejsce dla studentek mogło dalej funkcjonować, potrzeba było 4,5 mln złotych.

Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego nie dysponowało taką kwotą. Powstała jednak akcja „123456serc.pl”. – Oszacowałyśmy, że gdyby 123456 osób zakupiło wirtualne serduszko o wartości 35 zł, konieczne prace byłyby możliwe do zrealizowania. I tak się to zaczęło – wspomina s. Petronela.

Zaczęło się i zadziałało skutecznie. Każdy, kto chce wesprzeć bursę studentek prowadzoną przez sercanki, może za pomocą strony internetowej 123456serc.pl kupić symboliczne serduszko.

Za zebrane do tej pory darowizny udało się już m.in. wykonać prace betoniarskie i tynkarskie, wyremontować kotłownię, wymienić instalację w piwnicach, zamontować instalację oddymiającą, wyremontować parter i kolejne piętra budynku oraz stworzyć aulę i naprawić dach.

Także pokoje studentek przeszły gruntowne remonty. – Cieszymy się, że tak wiele udało się osiągnąć wspólnymi siłami. Ten budynek to nie tylko mury, ale nasza studencko-siostrzana wspólnota, która naprawdę daje wsparcie edukacyjne i duchowe. Ale nie da się ukryć, że bardzo raduje nas jego nowy wygląd – ocenia Dominika, mieszkająca od kilku lat w bursie.

Łącznie osiem edycji akcji przyniosło już blisko 2,3 mln złotych. Ubiegły rok był niejako wolny od remontów, a pozyskane środki przeznaczone zostały na spłatę zobowiązań z przeprowadzonych przez ostatni rok remontów oraz montaż windy i rozpoczęcie prac nad elewacją budynku.

– Kolejne etapy naszej akcji trwały dotychczas tak długo, jak rok akademicki. Mamy jednak nadzieję, że być może rok 2020 będzie tym, w którym uda się zamknąć trwający remont. Dlatego też przedłużamy IX już etap naszej akcji do końca grudnia 2020 roku i liczymy na dalszą otwartość serc naszych ofiarodawców – opisuje s. Petronela.

Ale oprócz spłaty zobowiązań siostry planują również remont poziomu -1. – Ze względu na specyficzny rozkład pomieszczeń, charakterystyczny dla budynku z dawnych czasów, najbardziej kosztowny będzie zakup drzwi przeciwpożarowych. Chcemy także jako zwieńczenie akcji zakończyć prace związane z odświeżeniem elewacji budynku – zapowiada sercanka.

Jak dodaje, bardzo motywuje ją fakt, że los krakowskiej bursy nie jest obojętny ludziom dobrej woli. – Wiele osób wspiera nas systematycznie i widzimy, że takie ofiary są najskuteczniejsze. Dlatego też przed świętami Bożego Narodzenia rozesłaliśmy malutką książeczkę z myślami naszej patronki jako podziękowanie, jak i jednoczesne zachęcenie do comiesięcznych wpłat na naszą akcję – wyjaśnia s. Petronela.

Choć od rozpoczęcia IX etapu akcji minęło dopiero 3 miesiące siostrom i studentkom udało się już zebrać blisko 200 tys. zł. Szczegółowe informacje o bursie, inicjatywie oraz numerze konta, na który można przekazywać środki na remont, każdy zainteresowany znajdzie na stronie 123456serc.pl.