W XVII w. kult Najświętszego Serca Jezusowego stał się publiczny, a do tego przekształcenia przyczynili się francuscy święci: Jan Eudes i Małgorzata Maria Alacoque.
Święty Jan Eudes zapoczątkował liturgiczny kult Serca Jezusa i Maryi. W ikonografii przedstawiany jest z Sercem w dłoniach, często opatrzonym napisem: „Ave Cor sanctissimum, ave Cor amantissimum Jesu et Mariae” i trzema skrzyżowanymi gwoźdźmi. Jednakże to świętej Małgorzacie Marii Alacoque kult Najświętszego Serca Jezusowego zawdzięcza najwięcej.
Uczennica Serca Jezusowego
Bóg obdarzył wspomnianą wizytkę licznymi objawieniami (w 1673, 1674, 1675 i 1688 r.) i pozwolił jej spocząć na sercu Zbawiciela. Jezus Chrystus nazwał świętą Małgorzatę Marię Alacoque „umiłowaną uczennicą” Jego Serca i zapowiedział, że za jej pośrednictwem Serce to „pragnie rozlać” płomienie i „wzbogacić ludzi swoimi Bożymi skarbami”. Zbawiciel pragnął też czci wizerunków Jego Serca oraz wynagradzania temu Sercu za własne i cudze grzechy, oziębłość, wzgardę, nieuszanowanie, lekceważenie i świętokradztwo. Jezus Chrystus domagał się także Godziny Świętej (w noc przed pierwszym piątkiem miesiąca), czyli godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu w celu uczczenia Jego konania w Ogrodzie Oliwnym, jak również Komunii świętej (ofiarowanej w pierwsze piątki dziewięciu kolejnych miesięcy) i osobnego święta ku czci Jego Serca, które to święto przypadałoby w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. W zamian obiecał czcicielom Jego Serca i tym, którzy przyczynią się do rozszerzenia owego kultu, rozliczne łaski, mianowicie:
- ustanowienie pokoju w ich rodzinach,
- pocieszenie w utrapieniach,
- bycie niezawodną ucieczką w życiu, zwłaszcza w godzinie śmierci,
- odejście z tego świata w łasce uświęcającej,
- błogosławieństwo w przedsięwzięciach,
- odkrycie przez grzeszników źródła i oceanu miłosierdzia w Sercu Chrystusowym,
- przeobrażenie dusz oziębłych w gorliwe,
- dojście dusz gorliwych do świętości,
- błogosławieństwo dla domów, w których czci się wizerunek Serca Jezusowego,
- wypisanie w Sercu Jezusowym imion tych, którzy rozszerzają Jego kult,
- udzielenie kapłanom daru wzruszania nawet najbardziej zatwardziałych serc.
Małgorzatę Marię Alacoque beatyfikował w 1864 r. papież Pius IX, a kanonizował w 1920 r. papież Benedykt XV. Sztuka ukazuje tę świętą z przebitym Sercem Jezusowym i Jego wizerunkiem w rękach oraz z wizją Zbawiciela, jakiej doznała.